سفارش سریع

موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین)

موسسه دکترین انجام مقاله
نکاتی برای جمع آوری داده های پژوهشی در پاندمی COVID-19 ۱۳۹۹/۰۶/۲۱
نکاتی برای جمع آوری داده های پژوهشی در پاندمی COVID-19

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

نکاتی برای جمع آوری داده های پژوهشی در پاندمی COVID-19

پاندمی COVID-19 جهان را به تعطیلی کشانده است و چنان که می توان حدس زد، زندگی پس از این پاندمی به کلی تغییر خواهد یافت. قرنطینه بسیاری از آزمایشگاه های پژوهشی را وادار نموده است تا درب های خود را حتی به روی پژوهشگران باز نکنند. هیچ زمان قطعی برای باز شدن مجدد این آزمایشگاه ها وجود ندارد. این بدین معنی است که بسیاری از پژوهش های علمی، به ویژه آنهایی که در مراحل جمع آوری داده های پژوهشی هستند، متوقف گردیده است.
با این حال شما هنوز می توانید از خانه هم به طور موثر به جمع آوری داده بپردازید. حال زمان خوبی برای مرور پروژه های پژوهشی و ساخت چک لیستی برای پژوهش پیش رویتان دارید. همچنین می توانید در این زمان کتاب های الکترونیکی که به پژوهش شما کمک می کنند، را مورد بررسی قرار دهید. بسیاری از ما در این شرایط ناگزیریم تا درباره نحوه انجام کارها چاره اندیشی کنیم. اگر در مراحل اولیه یک تحقیق کیفی قرار دارید، احتمالا می بایست به جمع آوری داده ها بپردازید. زمان و فاندهایی که اخذ نموده اید، شما را تحت فشار قرار داده اند و این بدین معنی است که نمی توانید برای بازگشت به زندگی عادی صبر نمایید. این نوشتار به بررسی نکاتی برای جمع آوری داده های پژوهشی در پاندمی COVID-19 پرداخته است.

شیوه های جمع آوری داده ها در پاندمی COVID-19

در این شرایط که همگان تحت تاثیر آن قرار گرفته اند، شما به عنوان یک پژوهشگر می بایست روش های جمع آوری داده های خود را بازطراحی نمایید. پیش از این برای جمع آوری داده ها احتمالا از مصاحبه های رودررو بهره می بردید. شما در این شیوه می توانستید به جز دریافت مستقیم جواب، در صورت نیاز سوالات خود را برای مشارکت کنندگان در مصاحبه توضیح دهید و با آنها صحبت نمایید و از فرآیند تفکر آنها بینش صحیحی بدست آورید. همچنین می توانستید برای دستیابی به درکی عمیق از پاسخ های مشارکت کنندگان، زبان بدن آنها را مشاهده نمایید.
با این حال، در این شرایط، این کار عملی نیست. ولی خوشبختانه می توان چندین گزینه را به جای موارد فوق در نظر گرفت:

 

تماس های تصویری

از تماس های تصویری می توان به عنوان اولی راهکار یاد کرد. انجام مصاحبه از طریق نرم افزارهای Skype یا Zoom دقیقا به مانند مصاحبه های رودررو عمل می کند. تماس تصویری تمامی مزایای مصاحبه های رودررو را دارا است. البته در این میان یک استثنا وجود دارد. متاسفانه این امکان وجود دارد که مشارکت کنندگان به اینترنت دسترسی نداشته باشند و این امر کل قضیه را منتفی می کند.

تحلیل وبلاگ

شما می توانید شرایط را کمی تغییر دهید. به جای مصاحبه با افراد، می توانید وبلاگ هایی که توسط افراد ایجاد شده و مطالب آنها را مورد بررسی قرار دهید. وبلاگ هایی در حوزه های مختلف علمی وجود دارند که به نویسندگان اجازه می دهند تا نظرات خود را بیان نمایند. البته نتیجه گیری از چنین داده های متنوعی بسیار دشوار می باشد. از این رو می توانید برای وبلاگ های هدف معیارهایی مرتبط با پژوهش خود را در نظر بگیرید.

نظرسنجی های آنلاین

شما می توانید پرسشنامه هایی با انواع مختلف سوالات طراحی نمایید. وبسایت های طراحی پرسشنامه آنلاینی وجود دارند که می توانید از آنها استفاده نمایید. می توانید برخی از سوالات را طوری طراحی نمایید که فقط پاسخ بله یا خیر داشته باشند. برخی دیگر از سوالات نیز می توانند به صورت چند گزینه ای مطرح گردند و در بعضی دیگر از سوالات، مشارکت کنندگان می توانند پاسخ های خود را به طور تشریحی ارائه دهند. در پاسخ های تشریحی، شما می توانید از دیدگاه ها، احساسات و همچنین دلایل پاسخ های ارائه شده مشارکت کنندگان آگاه شوید.

شبکه های اجتماعی

در دوران پاندمی COVID-19، افراد زمان بیشتری را در شبکه های اجتماعی می گذرانند. از این رو، از طریق شبکه های اجتماعی می توان تعداد افراد زیادی را به شرکت در نظرسنجی های آنلاین ترغیب نمود. همچنین می توان از کارکردهای جالب و سرگرم کننده شبکه های اجتماعی برای جذب مشارکت کنندگان استفاده نمود. حتی می توانید برای مشاهده زبان بدن مشارکت کنندگان، از آنها درخواست نمایید تا پاسخ های خود را با ایموجی ارائه نمایند. نرم افزارهای Doodly و Visme، نرم افزارهایی هستند که می توانید توسط آنها، پست های متحرک خلق نمایید. همچنین در شبکه های اجتماعی، می توانید از مشارکت کنندگان بخواهید تا این پست ها را با دوستانشان به اشتراک بگذارند.

 

معایب روش های جمع آوری داده ها در پاندمی COVID-19

پیش از جمع آوری داده های پژوهشی از طریق روش های فوق، نکاتی وجود دارند که می بایست مدنظر داشته باشید. برای مثال، امکان دارد که پاندمی COVID-19 متغیرهای بالقوه ای به پژوهش شما اضافه نماید. همه افراد در این دوران نگران هستند و استرس دارند. نگرانی و استرس باعث می گردد تا پاسخ های مشارکت کنندگان نیز بازتاب دهنده افکارشان وقتی که تحت هیچ فشار روانی نیستند، نباشند.
هنگام استفاده از این روش ها می بایست اطمینان حاصل کنید که تغییر در شیوه جمع آوری داده ها، بر اخلاق پژوهش تاثیری نگذاشته اند. استفاده از روش های فوق نباید حریم خصوصی افراد را نقض نماید و یا باعث فشار روانی بر عده بخصوصی از افراد مانند کارکنان بیمارستان ها در این شرایط گردد. 
تغییر مصاحبه های رودررو به نظرسنجی، گمنامی مشارکت کنندگان را در پی دارد. پاسخ مشارکت کنندگان، زمانی که گمنام هستند، متفاوت می باشد. این عامل را نیز می بایست هنگام تحلیل پاسخ ها لحاظ نمود. در همین زمان، می بایست اطمینان حاصل کرد که مشارکت کنندگان، شرایط گروه های پژوهشی را دارا هستند.
پژوهش کیفی عمدتا بر تجربیات افراد تمرکز دارد که تحلیل آن دشوار می باشد. علاوه بر این می بایست از تعداد مشارکت کنندگان و کفایت آن برای جامعه آماری تحقیق، اطمینان حاصل نمود. نتایج استخراج شده از حجم های نمونه کوچک را نمی توان به جامعه ای بزرگتر تعمیم داد.
سخن آخر
طی دوران پاندمی COVID-19، می توان روش های تحقیق و شیوه های جمع آوری داده ها را تغییر داد و همچنان به جمع آوری داده ها در این دوران پرداخت. حتی می توان شیوه های جدید دیگری برای گردآوری داده ها ابداع نمود. در انتها برای مشاوره در زمینه انجام پژوهش، انجام مقاله و انجام پایان نامه می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل نمایید.

در همین راستا شما میتوانید مقاله نحوه مطالعه مقالات علمی در دوران پاندمی کرونا را مطالعه کنید
 

 
ارسال سفارش انجام پروژه

مقالات مرتبط
نکاتی برای جمع آوری داده های پژوهشی در پاندمی COVID-19
نکاتی برای جمع آوری داده های پژوهشی در پاندمی COVID-19   ...
چرا نباید در تحلیل های آماری به P-Value اکتفا کرد؟
چرا نباید در تحلیل های آماری به P-Value اکتفا کرد؟   ...
ازمون های آماری کاربردی در پایان نامه
انواع آزمون های آماری ناپارامتریک ...
© 2020 کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) می‌باشد