سفارش سریع

موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین)

موسسه دکترین انجام مقاله
آشنایی با نرم افزار SPSS ۱۳۹۹/۰۸/۲۳
آشنایی با نرم افزار SPSS

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

آشنایی با نرم افزار SPSS

SPSS، مخفف «Statistical Package for the Social Sciences» که به معنی بسته آماری برای علوم اجتماعی است، یک بسته نرم افزاری است که ابتدا در سال 1968 آغاز به کار کرد. از سال 2009 که امتیاز این بسته نرم افزار توسط شرکت IBM خریداری گردید، به IBM SPSS Statistics معروف گردیده ولی با این حال کاربران این بسته نرم افزاری را هنوز با نام SPSS می شناسند.

نرم افزار SPSS برای ویرایش و تحلیل همه نوع داده به کار می رود. این داده ها می تواند متعلق به هر منبعی باشد: پژوهش علمی، پایگاه داده مشتریان، تحلیل های گوگل یا حتی فایل های گزارش سرور وبسایت. این نرم افزار می تواند تمامی فایل هایی که به طور معمول به ساختاردهی داده ها می پردازند، مانند صفحات گسترده MS Excel یا OpenOffice، فایل متنی ساده با پسوند (.txt یا .csv)، پایگاه های داده منطقی (SQLStata و SAS را باز می کند.

نرم افزار SPSS، داده ها را در صفحه گسترده ای به شکل زیر نشان می دهد.

SPSS - What Is It? - Data View

این صفحه گسترده که data view نیز نامیده می شود، به نمایش مقادیر داده ها می پردازد. در این شکل اولین ستون به جنسیت، دومین ستون به تاریخ تولد و ... تعلق دارد. توضیحات بیشتر متغیرها و مقادیر داده های در صفحه گسترده دوم که در ذیل مشاهده می کنید، نشان داده شده است.

SPSS - What Is It? - Example 2

فایل داده SPSS، همیشه دارای صفحه گسترده دومی است که variable view نامیده می شود. این صفحه گسترده، اطلاعات مرتبط با معانی متغیرها و مقادیر داده ها را نشان می دهد. کاربرانی که تابحال با SPSS کار نکرده اند، متوجه خواهند شد که این صفحات گسترده تا اندازه زیادی به صفحات گسترده نرم افزار MS Excel شباهت دارد.

تحلیل داده ها

حال که می دانیم نرم افزار SPSS قادر است همه نوع داده را به همراه اطلاعات همراه با آن، باز نموده و نمایش دهد، این سوال مطرح می گردد که این نرم افزار چطور به تحلیل این داده ها می پردازد؟ به منظور تحلیل داده ها در این نرم افزار از گزینه های موجود در منوهای نرم افزار استفاده می گردد. برای مثال اگر داده های ما شامل متغیری باشد که میزان درآمد مشارکت کنندگان در سال 2010 را نشان می دهد، می توانید مانند شکل ذیل، با انتخاب Descriptive Statistics، میانگین درآمد را محاسبه کنید.

SPSS - What Is It? - Example 2

با انتخاب این گزینه، جعبه گفتگویی باز می گردد که در آن می توانید یک یا چند متغیر را انتخاب نمایید.

SPSS - What Is It? - Descriptives Dialogs

 

پنجره خروجی SPSS

پس از کلیک بر روی دکمه OK، پنجره جدیدی به نام پنجره مشاهده گر خروجی SPSS ظاهر می گردد. این پنجره حاوی جدولی است که همه اطلاعات آماری مرتبط با متغیرها را در خود نگه می دارد.

SPSS - What Is It? - Output Viewer Window

همانطور که می بینیم، پنجره مشاهده گر خروجی نما و ساختار متفاوتی نسبت به پنجره ویرایشگر داده ها دارد. ایجاد خروجی در SPSS، داده ها را به هیچ شکلی تغییر نمی یابد. برخلاف Excel، نرم افزار SPSS از پنجره های متفاوتی برای داده ها و خروجی های پژوهش استفاده می کند. کاربرانی که تابحال با SPSS کار نکرده اند، متوجه خواهند شد که این پنجره نمایشگر خروجی SPSS تا اندازه زیادی به اسلایدهای حاوی بلوک های متن، جدول و نمودار PowerPoint، شباهت دارد.

گزارش دهی SPSS

آیتم های خروجی SPSS، معمولا جدول و نمودار می باشند که به آسانی می توان آنها را وارد دیگر برنامه ها نمود. برای مثال، بسیاری از کاربران SPSS، از نرم افزارهایی مانند MS Word، OpenOffice یا GoogleDocs برای گزارش دهی استفاده می کنند. شما به آسانی می توانید اطلاعات موجود در پنجره نمایشگر خروجی SPSS را به این نرم افزارها منتقل نمایید.

SPSS - What Is It? - Word Processor

 

سخن آخر

این سلسله نوشتار به بررسی نرم افزار SPSS پرداخته است. در نوشتارهای بعدی دیگر بخش های نرم افزار SPSS مورد بررسی قرار خواهد گرفت. برای مشاوره در انجام پروژه های آماری با نرم افزار SPSS می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنید.

 

سشسی
ارسال سفارش انجام پروژه

مقالات مرتبط
آشنایی با نرم افزار SPSS
آشنایی با نرم افزار SPSS. نرم افزار SPSS برای ویرایش و تحلیل همه نوع داده به کار می رود. ...
نکاتی برای جمع آوری داده های پژوهشی در پاندمی COVID-19
نکاتی برای جمع آوری داده های پژوهشی در پاندمی COVID-19   ...
چرا نباید در تحلیل های آماری به P-Value اکتفا کرد؟
چرا نباید در تحلیل های آماری به P-Value اکتفا کرد؟   ...
ازمون های آماری کاربردی در پایان نامه
انواع آزمون های آماری ناپارامتریک ...
© 2020 کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) می‌باشد