سفارش سریع

چاپ کتاب و پذیرش مقاله

پرسشنامه خود را چگونه طراحی کنیم؟ ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
پرسشنامه خود را چگونه طراحی کنیم؟

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

پرسشنامه خود را چگونه طراحی کنیم؟

پرسشنامه یکی از ابزارآلات تحقیق است که حاوی یک سری از سوالات می باشد. هدف اصلی طراحی پرسشنامه، گردآوری داده های تحقیق برای پایان نامه است. پرسشنامه ابزاری عالی برای گردآوری داده های تحقیق توصیفی و توصیف عقاید و نظرات مشارکت کنندگان می باشد. برای مشاوره در طراحی پرسشنامه می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنید.

انواع پرسشنامه

•    سوالات باز / بسته: سوالات این نوع پرسشنامه می بایست واقعی و دارای جواب هایی صحیح باشند.
•    سوالات باز / بدون محدودیت: در این نوع سوال، مشارکت کنندگان عقاید خود را بیان می نمایند و پاسخ دهی به سوالات به زمان زیادی نیاز دارد.
•    سوالات دارای محدودیت: این نوع سوالات به صورت یک لیست به مشارکت کنندگان ارائه می شوند و دارای پاسخ های ساده بله و خیر می باشند. پاسخ دهی به این سوالات بسیار آسان و سریع است. 
•    سوالات عملی: این نوع سوالات فردی هستند و پاسخ به آنها نیاز به دانش پیشین دارد. 

طراحی سوالات

به منظور تهیه لیستی از سوالات، می بایست نکات ذیل را به یاد داشته باشید:
•    از به کارگیری جملات و سوالات طولانی اجتناب نمایید.
•    سوالات را بسیار ساده طراحی نکنید.
•    سوالات طبیعی بپرسید و هیچ سوالی را تکرار نکنید.
•    سوالی را طراحی نکنید که یک نظر را مسلم فرض نماید.
•    از طرح سوالات مبهم بپرهیزید.
•    سوالات شما باید جریان و ترتیب منطقی داشته باشند.
•    اطمینان حاصل کنید که سوالات شما دارای خطاهای منطقی نیستند.
•    در سوالات، از به کارگیری واژگان و اصطلاحات فنی بپرهیزید.

 

مراحل طراحی پرسشنامه برای پایان نامه

شناسایی هدف طراحی سوالات: هنگامی که دانشجویان، طراحی سوالات پرسشنامه را آغاز می کنند، می بایست به یاد داشته باشند که می خواهند چه نوع داده هایی را جمع آوری نمایند. 
انتخاب انواع مناسب سوال: برای طرح سوالات از سیستم فرضیه و آزمون کمک بگیرید. انتخاب نوع مناسب سوال بسیار حیاتی می باشد. به یاد داشته باشید که سوالات دارای محدودیت، از آن دسته سوالاتی هستند که در اغلب تحقیقات می توانند مورد استفاده قرار گیرند.
طراحی سوالات: سوالات می بایست به نحوی موجز و مستقیم طراحی گردند. از روشی ساده برای طراحی سوالات استفاده نمایید. به یکباره سوالات زیادی را طراحی نکنید، این امر باعث می گردد تا تمرکز خود را از دست بدهید و سوالات نامناسب را به مشارکت کنندگان ارائه دهید. دیگر نکته مهم این است که سوالات مهم می بایتس در ابتدای پرسشنامه قرار بگیرند.
محدودیت در تعداد کلمات سوالات: سوالات می بایست تعداد کلمات محدودی داشته باشند و به هیچ وجه نباید دو سوال را در یک خط گنجاند. یک سوال، فرصتی برای گردآوری داده برای پایان نامه شما است، بنابراین، می بایست از به کارگیری سوالات تکراری و اضافی بپرهیزید.
حصول اطمینان از حفظ حریم خصوصی: دانشجویان می بایست در نظرسنجی، سیاست حفظ حریم خصوصی را رعایت نمایند. سیاست حفظ حریم خصوصی اولین چیزی است که هنگام طراحی پرسشنامه می بایست آن را در نظر داشته باشید. پس از رعایت این سیاست، مشارکت کنندگان می توانند با اطمینان خاطر، اطلاعات شخصی خود را نزد شما افشا نمایند.

تنظیم پرسشنامه

معرفی

در اولین بخش پرسشنامه، شما می بایست به معرفی خود بپردازید. شما در این بخش می توانید بیان نمایید که در کدام دانشگاه مشغول تحصیل هستید و به چه منظوری به توزیع پرسشنامه اقدام نموده اید.

هدف پرسشنامه

بیشتر افراد تمایلی ندارند که به سوالات پرسشنامه پاسخ دهند، زیرا هدف پرسشنامه در آن درج نشده است. شما می توانید در یک پاراگراف هدف خود را از طراحی و توزیع پرسشنامه بیان نمایید. 

سیاست اخذ پاسخ 

شما می بایست هدف اصلی و نتایج آن را برجسته نمایید. برای اخذ پاسخ از مشارکت کنندگان، عجله نکنید. در واقع، برای دستیابی به پاسخ ها و نتایج می بایست زمان صرف کافی صرف نمایید. 

سبک پرسشنامه

سبک حرفه ای پرسشنامه باعث می گردد تا توجه مشارکت کنندگان به پرسشنامه جلب گردد، و بدین ترتیب بهترین نتیجه بدست آید. پس از کامل نمودن فرآیند نظر سنجی نیز شما می بایست به اصلاح و ویرایش پرسشنامه های گردآوری شده بپردازید. در انتها برای مشاوره در طراحی پرسشنامه می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنید.
 

 



ارسال سفارش استخراج مقاله

اخبار مرتبط
پرسشنامه خود را چگونه طراحی کنیم؟
نکاتی در مورد طراحی پرسشنامه. پرسشنامه یکی از ابزارآلات تحقیق است که حاوی یک سری از سوالات می باشد. ...
دانلود رساله دکتری
دانلود رساله های دکترای دانشگاه هلند ...
نقلی از کتاب دومین مکتوب اثر پائولو کوئیلو
نقلی از کتاب دومین مکتوب اثر پائولو کوئیلو ...
دلیل عدم پذیرش مقالات ایرانی
عدم چاپ مقالات محققین ایرانی! ...
فصل آماری پایان نامه
نحوه نگارش آمار پایان نامه ...
ویرایش ادبی
ویرایش ادبی یکی از انواع مهمی از ویرایش است که دانشجویان باید برای نگارش مقاله و انجام مقاله خود استفاده کنند. ...
تقویت رزومه
موسسه پژوهشی دکترین با سابقه 10 ساله در امور پژوهشی منجمله چاپ کتاب، چاپ مق ...
© 2021