سفارش سریع

موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین)

موسسه دکترین انجام مقاله
نحوه درج جدول در پایان نامه
نحوه درج جدول در پایان نامه

مشاوره انجام پایان نامه و انجام مقاله دکترین

نحوه درج جدول در پایان نامه

بیشتر پایان نامه ها حاوی جدول هستند. یکی از مزایای جدول ارائه داده های تحقیق به صورت واضح و مختصر بدون نیاز به ارائه توضیحات اضافی است. به همین دلیل درج جدول در پایان نامه و به ویژه در فصل چهارم پایان نامه (فصل تجزیه و تحلیل داده ها) بسیار مفید می باشد. این نوشتار نکاتی برای درج جدول در پایان نامه ارائه داده است.

جداول را در کجای پایان نامه درج کنیم؟

معمولا جداول در فصل تجزیه و تحلیل داده های پایان نامه استفاده می گردند تا مخاطب با مشاهده آنها بتواند به داده های تحقیق و نتایج تحلیل آنها دست یابد. جداول بلافاصله پس یا پیش از پاراگرافی درج می گردند که در آن مورد اشاره قرار گرفته اند.

اگر به هر دلیلی نمی توانید جدولی را در فصول پایان نامه وارد گردانید، می توانید آن را در قسمت پیوست های پایان نامه درج نمایید. با این حال به خاطر داشته باشید که عدم درج جداول در پایان نامه باعث می گردد تا به دلیل مراجعه مکرر مخاطب به بخش پیوست ها، متن پایان نامه از خوانایی کمتری برخوردار گردد.

هیچ گاه جداول را مستقیما از برنامه های تحلیل آماری مانند SPSS وارد پایان نامه نکنید، زیرا اطلاعات موجود در این جداول دارای جزئیاتی غیر ضروری است. برای مثال در صورت گزارش نتایج آزمون T در نرم افزار SPSS، نیازی نیست تا تصاویر مرتبط با خطای استاندارد میانگین نیز قید گردند.

به هر جدول، شماره و عنوانی اختصاص دهید

هنگامی که تصمیم به درج جدول در پایان نامه گرفتید، شماره و عنوانی را نیز در بالای جدول به آن اختصاص دهید. برای شماره گذاری جداول می توانید از سیستم شماره گذاری خودکار نرم افزار Microsoft Word (زبانه Reference، قسمت Captions، گزینه Insert Caption) استفاده نمایید. این امر به شما کمک می کند تا در شماره گذاری جداول از اشتباه اجتناب کنید.

 

 

عنوان جدول می بایست آنقدر واضح و جامع باشد که نیازی نباشد تا در متن به توضیح آن پرداخت. فردی که پایان نامه را مطالعه می کند می بایست بتواند با ملاحظه عنوان جدول درک خوبی از محتوای آن بدست آورد.

اگر جدول درج شده در پایان نامه حاوی یافته های پژوهش شما نباشد و آن را از منبع دیگری بدست آورده باشید، حتما در قسمت عنوان به آن منبع استناد نمایید.

در متن پایان نامه به جداول استناد کنید

همیشه در متن پایان نامه به جداول استناد نمایید. این امر به مخاطب کمک می کند تا متوجه گردد که چرا جدول در پایان نامه درج گردیده است و همچنین اطمینان حاصل می کند که هیچ جدولی بیهوده در پایان نامه قرار نگرفته است. هر جدولی می بایست کارکرد واضحی داشته باشد.

هنگام استناد به جداول درون متن پایان نامه حتما شماره آنها را نیز قید گردانید و از عباراتی مانند "جدول زیر" استفاده نکنید.

از قابلیت Cross-references استفاده کنید

اگر از سیستم شماره گذاری خودکار نرم افزار Microsoft Word برای شماره گذاری جداول استفاده می کنید، می توانید از قابلیت Cross-references بهره بگیرید. این قابلیت به شما کمک می کند تا هنگام استناد به جداول در متن پایان نامه بین متن و جدول پیوندی ایجاد نمایید.

برای استفاده از این قابلیت می توانید در نرم افزار Microsoft Word از زبانه References، قسمت Captions، گزینه Cross-reference را انتخاب نمایید و در منوی Reference type گزینه Table را انتخاب کنید. از منوی insert reference to نیز می توانید عنوان جدول را انتخاب کنید. بدین ترتیب می توانید بین متن و جدول پیوندی برقرار نمایید.

در متن پایان نامه می بایست تنها به مهمترین داده های ارائه شده در جدول اشاره نمایید. برای مثال هنگام بحث بر روی یافته های پایان نامه، تنها به داده هایی از محتوای درون جداول اشاره کنید که پاسخ سوال تحقیق را شامل می گردند و از توضیح دیگر داده های موجود در جداول چشم پوشی نمایید.

در انتها برای مشاوره در زمینه نگارش پایان نامه می توانید با موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) تماس حاصل کنید.


خدمات مرتبط
نکات طلایی پاورپوینت جلسه دفاع پایان‌نامه
نکات طلایی پاورپوینت جلسه دفاع پایان‌نامه. جلسه دفاع از پایان نامه یکی از مراحل دشوار و در عین حال مملو از ...
روش های استناد دهی در پایان نامه
روش های استناد دهی در پایان نامه. هر پایان نامه ای، فارغ از اندازه، موضوع و نوع آن می بایست به منابع و ماخذ دیگر ...
آموزش نحوه دفاع از پایان نامه
آموزش نحوه دفاع از پایان نامه. دفاع از پایان نامه مسلما مهم ترین گام در فرآیند انجام پایان نامه ...
مهمترین نکات ویرایشی پایان نامه
مهمترین نکات ویرایشی پایان نامه. ویرایش پایان نامه یکی از مراحل مهم و حیاتی فرآیند انجام پایان ...
آموزش و مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد
آموزش نگارش پایان نامه ارشد. انجام پایان نامه برای دانشجویان کارشناسی ارشد در اکثر رشته‌های تحص ...
مشاوره انجام پایان نامه
موسسه پژوهشی دکترین در زمینه مشاوره و آموزش انجام پایان نامه انجام مقاله چاپ کتاب اماده خدمت رسانی به دا ...
نحوه درج جدول در پایان نامه
نحوه درج جدول در پایان نامه ...
امارامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
© 2020 کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه ایده پردازان ره جوی شریف (دکترین) می‌باشد